logo fundacji SPUNK

Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu” to kompleksowy poradnik dla dziewczynek dotyczący dojrzewania. Naszym celem jest przekazanie nastolatkom rzetelnej i fachowej wiedzy w związku z ogromem zmian, jakie niesie za sobą burza hormonów. Poruszamy tematy związane z fizycznością (jak pierwsza miesiączka czy dobór stanika), ale omawiamy także wątpliwości związane z odchudzaniem, problemami z cerą czy… akceptacją wśród rówieśniczek.
Do współpracy zaprosiliśmy Fundację Nowoczesnej Edukacji SPUNK, która rozpostarła nad książką opiekuńcze skrzydła, weryfikując i sprawdzając jej merytoryczną zawartość. To dzięki doświadczeniu i wiedzy związanych z nią ekspertów dziś w ręku trzymasz książkę, w której znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.

Fundacja jest także partnerem wspierającym stronę www.cialo-smialo.pl.

Wszystkie dziewczynki, które mają pytania związane z dojrzewaniem, zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszego formularza lub do udziału w poniedziałkowym czacie ze specjalistą z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK.

O Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK

Fundacja zajmuje się tematem edukacji seksualnej od 2010 r. Właśnie wtedy, podczas projektu dotyczącego edukacji obywatelskiej, młodzież, z którą pracowały Aleksandra Dulas i Anna Jurek, poprosiła o zajęcia na temat „tyku-tyku”. Po dłuższej chwili okazało się, że chodzi o zajęcia dotyczące seksualności. Ola i Ania, przy wsparciu znakomitych edukatorów współpracujących z Fundacją, stworzyły program 10-godzinnych warsztatów dla młodzieży. Z drżeniem nóg zaprezentowały go młodym ludziom, a ci z entuzjazmem i aprobatą zaakceptowali go jako wychodzący naprzeciw ich potrzebom. Program obejmuje aspekty biologiczne, psychologiczne, społeczne, kulturowe i prawne związane z seksualnością człowieka.

Poparcia udzieli także specjaliści. Pozytywne opinie programowi wystawili m.in.: Alicja Długołęcka, pedagożka i seksuolożka, Aleksandra Robacha, konsultantka wojewódzka w dziedzinie seksuologii dla województwa łódzkiego, Tomasz Leonowicz, ginekolog i położnik, Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Od 2011 r. Łódź jest jedynym miastem w Polsce, które takie zajęcia finansuje z budżetu miasta, a Fundacja SPUNK realizuje je w łódzkich szkołach. Edukatorzy i edukatorki pracują z młodzieżą ze szkół podstawowych, gimnazjów, domów dziecka, ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków socjoterapii, świetlic. W zajęciach bierze udział młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym nastolatkowie głusi i ze spektrum autyzmu. Fundacja współpracuje z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami. Do tej pory w zajęciach wzięło udział ponad 4000 młodych ludzi. Fundacja wspiera młodzież w dojrzewaniu, nauczycieli w tym, aby rzetelnie i ciepło o tym uczyć, rodziców w spokojnym, cierpliwym i mądrym towarzyszeniu dorastającym dzieciom.

Aleksandra Dulas SPUNK

Aleksandra Dulas – edukatorka seksualna i terapeutka traumy na stałe współpracująca ze stowarzyszeniem Fabryka Równości. Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży. Twórczyni projektów edukacyjnych, propagatorka edukacji obywatelskiej. Studiowała socjologię i etykę na Uniwersytecie Łódzkim. Prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK, członkini Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, redaktorka naczelna Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Dla Teatru Powszechnego prowadzi warsztaty po spektaklach granych w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. W 2017 r. otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” za działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania. Jej największymi pasjami są dziennikarstwo i praca z młodzieżą.

anna jurek spunk

Anna Jurek – edukatorka seksualna i filozofka. Autorka programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym projektu wzmacniającego dla dziewczynek „Mamy Moc!”. Propagatorka programu filozofowania z dziećmi autorstwa Matthew Lipmana, według którego prowadzi warsztaty. Absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Reprezentuje Fundację w ASTRA Youth – nieformalnej organizacji działającej na rzecz edukacji seksualnej i, szerzej, na rzecz praw reprodukcyjnych w państwach centralnej i wschodniej Europy oraz Bałkanów. Dla Teatru Powszechnego prowadzi warsztaty po spektaklach granych w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. W 2017 r. otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” za działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania. Trenuje boks i krav magę.

Chcesz wesprzeć działania na rzecz edukacji seksualnej?

Możesz to zrobić przekazując darowiznę na nasze konto: 36 1750 0012 0000 0000 3823 8213, Raiffeisen Polbank.

I niech Moc będzie z Tobą :).

www.spunk.pl

www.facebook.com/fundacja.spunk

www.youtube.com/user/FundacjaSPUNK