logo fundacji SPUNK

O Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK

Fundacja zajmuje się tematem edukacji seksualnej się od 2010 r. Właśnie wtedy, podczas projektu z edukacji obywatelskiej, młodzież, z którą pracowały Aleksandra Dulas i Anna Jurek poprosiła o zajęcia na temat „tyku-tyku”. Po dłuższej chwili okazało się, że chodzi o zajęcia dotyczące seksualności. Ola i Ania, przy wsparciu znakomitych edukatorów współpracujących z Fundacją, stworzyły program 10-godzinnych warsztatów dla młodzieży. Z drżeniem nóg zaprezentowały go młodym ludziom, a Ci z entuzjazmem i aprobatą zaakceptowali go jako wychodzący naprzeciw ich potrzebom. Program obejmuje aspekty: biologiczne, psychologiczne, społeczne, kulturowe i prawne.  

Poparcia udzieli także specjaliści. Pozytywne opinie dla programu wystawili m.in.: Alicja Długołęcka, pedagożka i seksuolożka, Aleksandra Robacha, Konsultantka Wojewódzka w dziedzinie seksuologii dla województwa łódzkiego, Tomasz Leonowicz, ginekolog i położnik, Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

Od 2011 r. Łódź jest jedynym miastem w Polsce, które takie zajęcia finansuje z budżetu miasta, a Fundacja SPUNK realizuje je w łódzkich szkołach. Edukatorzy i edukatorki pracują z młodzieżą ze szkół podstawowych, gimnazjów, domów dziecka, ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków socjoterapii, świetlic. W zajęciach bierze udział młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym nastolatkowie głusi i w spektrum autyzmu. Fundacja współpracujemy z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami. Do tej pory, w zajęciach wzięło udział ponad 5000 młodych ludzi. Fundacja wspiera młodzież w dojrzewaniu, nauczycieli w tym, aby rzetelnie i ciepło o tym uczyć, rodziców w spokojnym, cierpliwym i mądrym towarzyszeniu dorastającym dzieciom. 

Ola i Ania prowadzą kanał EDU SEKS Q&A na You Tube’ie.

Więcej informacji o działaniach Fundacji znajdziecie tutaj: www.spunk.pl, www.facebook.com/fundacja.spunk, Instagram: fundacja.spunk.

Aleksandra Dulas SPUNK

Aleksandra Dulas edukatorka seksualna i terapeutka traumy na stałe współpracująca ze Stowarzyszeniem Fabryka Równości. Obecnie studiuje w Centrum Studiów Podyplomowych i Szkoleń SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny na kierunku: Seksuologia Kliniczna. Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży realizowanego przez Fundację SPUNK. Twórczyni projektów edukacyjnych, propagatorka edukacji obywatelskiej. Studiowała socjologię i etykę na Uniwersytecie Łódzkim. Prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Członkini Łódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Członkini zespołu, pracującego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania, nad koncepcją Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych w Łodzi. Ambasadorka książki „Ciało-śmiało” Sonya Renee Taylor. Redaktorka naczelna Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”. Dla Teatru Powszechnego prowadzi warsztaty po spektaklach granych w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. W 2017 r. otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” za działalność na rzecz Miasta godną szczególnego uznania. Od 18 lat pracuje z młodzieżą.

anna jurek spunk

Anna Jurekedukatorka seksualna i filozofka. Autorka programu edukacji seksualnej dla młodzieży realizowanego przez Fundację SPUNK. Autorka programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym „Projektu wzmacniającego dla dziewczynek Mamy Moc!” realizowanego w Łodzi i Bełchatowie. Propagatorka programu „Filozofowania z dziećmi” autorstwa Matthew Lipmana, według którego prowadzi warsztaty z dziećmi. Na Instagramie prowadzi profil: pani.cogito.filozofuje. Licencjonowana trenerka Projektu Edukacji Filozoficznej ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ™ autorstwa Jarosława Spychały. Absolwentka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Trenerka równościowa i antydyskryminacyjna. Ambasadorka książki „Ciało-śmiało” Sonya Renee Taylor. Dla Teatru Powszechnego prowadzi warsztaty po spektaklach granych w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. W Teatrze Pinokio realizowała projekt „Włącz Teatr” opracowując materiały edukacyjne do spektaklu “Gdzie jest Lajlonia?” na podstawie “13 bajek z królestwa Lajlonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego . W 2017 r. otrzymała odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” za działalność na rzecz Miasta godną szczególnego uznania. Trenuje Krav Maga.

Chcesz wesprzeć działania na rzecz edukacji seksualnej?

Możesz to zrobić przekazując darowiznę na nasze konto: 36 1750 0012 0000 0000 3823 8213, BNP Paribas

www.spunk.pl

www.facebook.com/fundacja.spunk

www.youtube.com/user/FundacjaSPUNK

Kanał EDU SEKS Q&A na You Tube https://tiny.pl/tc2lf